http://www.mgrehab.ulotka.org/
cryot2

Krioterapia /czynnik chłodzący dwutlenek węgla w formie ciekłej/miejscowa,temperatura -78℃.

Pozwala na operowanie dyszą bardzo blisko ciała.Brak możliwości oparzenia kroplą czynnika chłodzącego.

Można wykonywać zabiegi w obrębie twarzy i głowy.W połączeniu z drenażem wspomaga odchudzanie i likwidację cellulitis/cryoshaping/.Dwutlenek węgla jako jedyny pozwala na nieinwazyjną likwidację  teleangiektazji/pajączki/.

Działa fizykalnie i biochemicznie.

Podstawowe działanie zimna na tkanki:

-poprawa ukrwienia w schładzanym miejscu,poprawa przyswajania tlenu w tkankach,poprawa krążenia obwodowego,pobudzenie receptorów zimna,powstawanie zmian naczynioworuchowych,zmniejszenie aktywności receptorów ciepła,stłumienie lokalnego uwalniania amin katecholowych,zmiany czasu refrakcji nerwów aż do blokady aktywności nerwowej.

Efekty towarzyszące to:

-zmniejszenie bólu,zmniejszenie napięcia mięśniowego,zahamowanie rozwoju stanów zapalnych,niwelowanie szoku termicznego po oparzeniach.

Wskazania do zastosowania krioterapii:

-reumatoidalne zapalenie stawów,

-zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,

-choroby zwyrodnieniowe stawów,

-zespół bolesnego barku,

-dyskopatie,

-zespół bolesnego łokcia,

-zapalenia okołostawowe ścięgien,kaletek,torebek stawowych,

-przewlekłe zespoły bólowe,

-urazy mięśniowe,

-niedowłady spastyczne,

-naderwanie przyczepów mięśni,

-następstwa stłuczeń/obrzęki,wysięki/,

-dolegliwości po przebytych mikrourazach,

-świeże oparzenia,

-przykurcze mięśniowe i stawowe.

Krioterapia może być stosowana przy cukrzycy/stopa cukrzycowa/,dnie,gośccu,toczeniu rumieniowatym układowym,twardzinie układowej.

Rozszerzenie naczyń może osiągnąć czterokrotnie wyższą wartość niż przed zabiegiem i trwać kilka godzin.

Przekrwienie w tkankach sprzyja przyspieszeniu metabolizmu ale również zwiększonej eliminacji produktów przemiany materii.Pozwala to komórkom intensyfikować rozmnażanie i wzrost.

Krioterapię można stosować wspólnie z innymi terapiami zwiększając ich efekt terapeutyczny.Na początku wspomniałem o cryoshapingu,ale bardzo dobrze działa połączenie krio z sonoterapią pogłębiając zdolność przenikania fal.Zastosowanie leczenia zimnem sięga 2500 lat p.n.e.Pierwsze wzmianki pochodzą z Egiptu.W V wieku p.n.e o działaniu przeciwbólowym wspominał Hipokrates.Renesans terapii zimnem nastąpił pod  koniec XX wieku.

____________________________________________________________________________

Laseroterapia

Laser -światło zwielokrotnione przez wymuszenie emisji promieniowania.W biostymulacji używa się promieniowania laserowego/pl/ z zakresu światła widzialnego i podczerwieni.Jego cechy to monochromatyczność/jednobarwność/,koherencja/jednakowa częstotliwość oraz długość fal całej wiązki czyli spójność/,kolimacja/równoległość wiązki/,moc i gęstość.

Wskazania:

-działa przeciwbólowo,w ostrych procesach chorobowych,w zespole bólowym kręgosłupa,w przewlekłych stanach zapalnych,po urazach narządu ruchu,w procesie rgeneracyjnym,w chorobie zwyrodnieniowej stawów,przy zapaleniach okołostawowych,nerwobólach,neuropatii cukrzycowej,utrudnionym zrastaniu kości,zapaleniu ścięgien,pochewek,powięzi,kaletek.

Efekty:

-pierwotne:biochemiczny/stymuluje wydzielanie histaminy,serotoniny,reakcje enzymatyczne ATP/,bioelektryczny/normalizuje potencjał membrany/,bioenergetyczny/stymuluje odżywianie i wzrost komórek/.

-wtórne:przeciwbólowy/wzmożone wydzielanie endorfin,hyperpolaryzacja błon komórek nerwowych,zmiana stężeń transmiterów w synapsach,efektywne przekazywanie energii protonów do punktów akupunktury/,przeciwzapalny/przyspieszenie resorbcji obrzęków i wysięków,poprawa mikrokrążenia,rozszerzenie naczyń krwionośnych,stymulacja migracji makrofagów,możliwość ułatwienia wytworzenia krążenia obocznego/,biostymulujący/poprawia odżywianie i regenerację komórek,stymuluje syntezę białka,powoduje wzrost fibroblastów i włókien kolagenowych oraz komórek nerwowych/.

Coraz szerzej stosowana terapia ze względu na efektywność,aseptyczność,bezbolesność,brak przeciwskazań wiekowych i efektów ubocznych.Może być stosowana:

-kontaktowo i bezkontaktowo,

-punktowo i powierzchniowo

-oraz w emisji impulsowej i ciągłej

Magnetolaseroterapia

laseroterapia wykonana w połączeniu z oddziaływaniem pola magnetycznego o indukcji 400 Gs.Rozwiązanie takie znacznie zwiększa suteczność zabiegu.

__________________________________________________________________________

Sauna

Znana od tysięcy lat.Słowianie łaźnię z kamiennym piecem nazywali izbą.Rosyjska odmiana sauny,miejsce nie tylko służące do czynności higienicznych,ale również miejsce spotkań towarzyskich to bania.Popularność sauny wzrosła po igrzyskach w 1936,gdzie finowie przywieźli ją i korzystali z niej odnosząc dobre wyniki na arenach.

Sucha sauna to naprzemienne stosowanie gorącego,suchego powietrza i ochładzania ciała za pomocą zimnej kąpieli powietrznej,również wodnej. Wykorzystujemy też krótkie/parominutowe/ oddziaływanie dużej wilgotności i ujemnej jonizacji.Jonizacja to proces,w którym atom nabywa lub traci ładunek elektryczy w postaci elektronu.Elektron posiada ładunek ujemny.Odpowiednia koncentracja naładowanych cząsteczek powietrza-aerojonów decyduje o m.in. o właściwościach elektrycznych powietrza.Kropelki pary wodnej składają się z cząsteczek H2O,są dipolami elektrycznymi/dwubiegunowe/,mają właściwości polarne i w obecności aerojonów chętnie tworzą wiązania.W saunie natężenie pola elektrycznego w tym krótkim okresie może wzrosnąć nawet do 3000 v/m.

Dwa cykle stosowane naprzemiennie,suchy gorący,powietrzny w kabinie oraz zimny wodny i zimny powietrzny, powtarzamy dwa lub trzy razy.Długość trwania cyklu to 8-12 minut/max.15 minut/.Po ostatnim wejściu do kabiny ochładzanie powinno trwać 20-30 minut.Całkowity czas to 1,5 do 2 h.

Przed wejściem do kabiny należy wymyć się pod ciepłym prysznicem,potem dokładnie wytrzeć.Rozgrzać stopy w brodziku z ciepłą wodą i wejść nago z suchym ręcznikiem do sauny.Rozgrzane kamienie polewamy w 6-9minucie 0,5 l wody.Nie używamy olejków eterycznych.Nie wykonujemy gwałtownych ruchów,leżymy z ugiętymi nogami lub siedzimy w pozycji skulonej.Przebywanie w kabinie zaczynamy od niskiego poziomu /temp.około 50 stopni/,sukcesywnie przenosimy się na coraz wyższe ławy.Przy suficie temperatura sięga 120 stopni.Po wyjściu z sauny wychodzimy na świeże powietrze.Jeśli nie ma takiej możliwości to okrywamy się zimnym mokrym ręcznikem.Kilka minut później stosujemy zabieg wodoleczniczy/natrysk/o temp.poniżej 18 stopni.Po paru minutach przerwy ciepła kąpiel stóp i ponowne wejście do kabiny.Z chwilą zakończenia ostatniego pobytu przechodzimy do fazy chłodzenia i odpoczynku trwających 20-30 minut.Ważne jest schłodzenie dróg oddechowych.Po saunie nie używamy mydła.Płyny pijemy po 20 minutach od wyjścia.

Wskazania:

-niskie ciśnienie,

-cukrzyca,

-otyłość,

-zwiększone napięcie mięśniowe,

-zaburzenia krążenia naczyń łosowatych.

Jednym słowem sauna ćwiczy układ krążenia i serce.

lasersauna