http://www.mgrehab.ulotka.org/
trampolina

Trochę o sprzęcie,którym posługuję się w swojej działalności,podczas procesu usprawniania,reedukacji,wzmacniania,do ćwiczeń propiocepcji.

Pokutuje przeświadczenie,że formowanie mięśni brzucha jest równoznaczne z kształtowaniem mięśni głębokich tułowia.Tak nie jest.Otóż te pierwsze mają tylko pewien ograniczony wpływ.To mięśnie głębokie/nie tylko tułowia/mają wpływ na stabilizację kręgosłupa,miednicy i barków.Utrzymują prawidłową postawę i stabilność ruchu,kontrolują ruch,przenoszą środek ciężkości utrzymując jego prawidłowość.Są krótkie,położone blisko stawów.Atywność przejawiają przed właściwym ruchem,sterują .Dysfunkcyjnie mogą tracić timing.STABILNOŚĆ TUŁOWIA ZAPEWNIA MOBILNOŚĆ KOŃCZYN.

Trampolina

Bardzo rzadko wykorzystywany sprzęt do ćwiczeń w Polsce.Często nie  ma go w klubach fitness.W Stanach i Europie Zachodniej wykorzystywany nie tylko rekreacyjnie/jumping fitness/,również w profesjonalnym treningu szybkościowym,wytrzymałościowym,areobowym.U nas często spełnia rolę mebla ogrodowego.

Trampolina nie obciąża stawów,działa na cały układ mięśniowy poprzez cykliczne skurcze mięśni,dzięki nieustannym zmianom grawitacji więcej mięśni jest zaangażowanych w ruch i co najlepsze wprowadza w radosny,wyluzowany nastrój.W gabinecie korzystam z mini trampoliny i proszę wierzyć, po parominutowym skakaniu każdy jest uśmiechnięty od ucha do ucha. Dobrze poprowadzony trening cardio pozwala na spalenie pokaźnej ilości kcal w ciągu 15 minut.Poprawia koordynację ruchową oraz ćwiczy nasz zmysł równowagi.Nie tylko redukuje ilość tkanki tłuszczowej,ale znacząco wpływa na cellulit.Według NASA 10 minutowy jumping jest równoważny z 30 minutowym biegiem.

W rehabilitacji trampolina jest bardzo dobrym sprzętem do ćwiczeń w pozycjach niestabilnych.

Bosu

To połączenie stepu i piłki.Jedna strona to twarda platforma,druga to elastyczna,pneumatyczna kopuła. Urządzenie idealne do treningu równowagi prowadzonego statycznie jak i dynamicznie.Poprawia balans i stabilizację ciała.Bosu można wykorzystać także do wzmocnienia mięśni i ich rozciągnięcia.Jego uniwersalność czyni go niezwykle przydatnym i często wykorzystywanym narzędziem.

Gymstick

Stworzony w Fińskim Instytucie Sportu w Lahti.Powstał z połączenia dwóch przyborów:laski gimnastyczej i pasów gumowych.I tak powstał gymstick bardzo wszechstronny i zarazem skuteczny.Kij z włókna szklanego połączony z dwoma gumowymi linkami zakończonymi pętlami.Pętle możemy zaczepiać o stopy.Linki można nawijać na kij dozując obciążenie z jakim będziemy pracować podczas ćwiczeń.Pozwala dopasować je do ćwiczącego.Laska dba o poprawną postawę, a linki o siłę i wytrzymałość mięśniową.Przyrząd nie tylko wpływa,ale także uczy kontrolować postawę/dzięki wpływowi na mięśnie posturalne/,działa na koordynację,równowagę i szybkość reakcji.Z gymstick można stworzyć jednostkę treningu cardio jak i full body workout oraz przeprowadzić rozbudowany stretching.Używa się go także w środowisku wodnym/zdjęcie/.Dzięki niemu można precyzyjnie prowadzić proces rehabilitacji.

Staby

Używany w fitnessie,procesie treningowym i rehabilitacyjnym.Wpływa na mięśnie głębokie,stabilizuje kręgosłup oraz poszczególne stawy.Ten przyrząd z włókna szklanego służy do poprawy siły,zakresu ruchu i koordynacji.Wprawienie go w ruch powoduje przenoszenie oscylacji,drgań na ciało.Często wykorzystywany w treningu sensomotorycznym.

Trener żył

Nadmuchiwany,dwuczęściowy steper.Używany w celu wspomagania cyrkulacji żylnej i limfatycznej.Przydatny w pracy z seniorami.

Dyski sensoryczne

Używane do ćwiczeń sensomotorycznych i korekcji wad postawy.W czasie siedzenia stabilizuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Piłka szwajcarska/swiss ball/

Pochodzi rzeczywiście ze Szwajcarii.Nadmuchiwana, w dużej liczbie rozmiarów.Równowaga,stabilizacja,koordynacja,siła,elastyczność,zakres ruchu to ćwiczone aspekty.Piłka jest odpowiednia gdy siedząc na niej/całe stopy na podłożu/mamy w stawie biodrowym /między udami a tułowiem/kąt wynoszący od 90° do 110°.Za kryterium doboru można również przyjąć wzrost i średnicę piłki.55 cm dla wzrostu 155-172 cm,a przy wzroście 172-189 wybieramy piłkę o średnicy 65 cm.

Taśma Thera Band

Przeprowadzone w Niemczech i Brazylii badania jednoznacznie wskazują na korzystny wpływ ćwiczeń z taśmami na zdrowie,między innymi na gęstość kości.Prosty ,skuteczny przybór do rehabilitacji.Charakteryzuje się progresywnym,liniowym przyrostem oporu.Dostępne osiem rodzajów o różnych oporach.Odmianą są loopy taśmy w kształcie pęti.

Tubingi

Rozciągliwe linki o liniowym oporze/parę rodzajów/ zakończone uchwytami.

Podstawowa zasada ćwiczeń z taśmami i tubingami.W celu zabezpieczenia stawów ćwiczenie należy zaczynać z lekko napiętą taśmą lub tubingiem.

TRX

System treningowy,w którym obciążeniem jest masa własnego ciała.Wymyślony przez komandosa /Randy Hetrick/,wykorzystywany w Navy SEAL.Jest to system regulowanych pasów w kształcie litery "y",mobilnych,do zawieszenia na drzewie ,na drążku,na futrynie drzwi.Stworzony dla żołnierzy przebywających w trudnych warunkach polowych.Można go kupić .Można również wykonać go samemu używając lin wspinaczkowych lub taśm transportowych.Skuteczny trening w zawieszeniu ,a liczbę ćwiczeń ogranicza jedynie wyobrażnia.

Plyometria/odpowiedż na pytanie-stosować tak czy nie?/

Poprawa mocy i siły kończyn bez przyrostu masy mięśniowej.Obniżenie progu pobudzenia jednostki motorycznej.Obciąża układ kostny i mięśniowy/uwaga na młodzież/.Duże obciążenie ścięgien-wysoka wartość modułu Younga.Opiera się na dwóch zależnościach:

-siła a długość mięśnia,

-siła a prędkość skracania mięśnia/największe wartości siły mięśień generuje podczas skurczu ekscentrycznego/.

Skakać czy nie skakać ?

Stosować jako alternatywną dobrze przemyślaną metodę siłowo-szybkościową.

Podstawy /w treningu biegacza/ to wybór miękiego,sprężystego,o dobrej amortyzacji podłoża,dobre przygotowanie do ćwiczeń poprzez gruntowną rozgrzewkę,odpowiednio dobrana ilość powtórzeń,ich jakość i poprawność techniczna/ze szczególnym zwróceniem uwagi na stronę techniczną/.

Dla biegacza dostępne formy to wieloskoki,zeskoki,przeskoki przez płotek,wyskoki.

CrossFit

Forma treningu ogólnorozwojowego oparta na podstawowych ćwiczeniach kształtujących koordynację,siłę,wytrzymałość,szybkość.Ćwiczenia to przysiady,pompki,wyskoki,podciągania,bieg itp.Główna część treningu/workout/trwa około 20 minut i składa się z 3-4 stacji.Na stacjach wykonujemy trzy serie/np.30,20,10 powtórzeń/.Nie ma przerw.CrossFit ma wiele odmian.Ze względu na intensywność ,szybkość ćwiczeń niezwykle istotna jest technika.Musi być dokładnie objaśniona ćwiczącemu.Pozwoli to uniknąć urazów.

Jednym z popularnych ćwiczeń w crossfit jest burpee.Opracowane jako test sprawności przez amerykanskiego fizjologa o tym samym nazwisku przed drugą wojną.

-pozycja stojąca,

-przysiad podparty,

-wyrzut nóg w tył do podporu w leżeniu przodem,

-ugięcie rąk,wyprost,

-powrót do przysiadu podpartego,

-wyskok w górę,ręce prowadzimy przodem w górę.

W 2013 roku ćwiczenie zostało wykorzystane w CrossFit Games,zawodach ogólnoświatowych/filmiki z nagranym ćwiczeniem/.Czas ćwiczenia to było 7 minut.Jedna z dziewczyn osiągneła 147 powtórzeń/o ile pamięć mnie nie myli/.Życzę powodzenia.bosugymstickpiłka szwajcarskaTRX